Gry Symulatory PC – Top 5 najlepszych gier Wszechczasów
Blog

Najlepsze Gry Symulatory PC – Top 5 symulacyjnych gier Wszechczasów

Gry Symulatory PC – Top 5 symulacyjnych gier Wszechczasów

Symulacje to kategoria gier, która od wielu lat towarzyszyła nam na rynku. Pierwsze, już dziś kultowe tytuły, przygotowane zostały z myślą o najmłodszych i oferowały nam ponadczasowe rozgrywki. Dziś natomiast popularność tych tytułów jeszcze bardziej się poprawiła, co wpłynęło na pojawienie się wielu nowych, jakże konkurencyjnych gier.

Symulatory gier mają to do siebie, że w głównej mierze skupiają się na przedstawieniu konkretnej aktywności, profesji, bądź właściwego zachowania. Mogą one dotyczyć pojedynczej postaci, całego zespołu, czy nawet całego kraju. Ze względu na różnorodność, autorzy starają się zaskakiwać nas coraz to nowszymi symulatorami. Do tej pory pojawiło się tak wiele ciekawych gier, że każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Gry Symulatory

Istnieje jednak specjalna grupa darmowych gier symulatorów, które pomimo niskiego nakładu oraz budżetowego wyglądu, potrafią nas zaskoczyć niezwykle dopracowanym systemem, bardzo wciągającą rozgrywką, a nawet ciekawą fabułą. Jest to niespotykane, gdyż gry symulacyjne bardzo rzadko poruszają element fabuły. Co więcej, jeśli jakiekolwiek scenariusze pojawiają się, to ich wpływ na grę oraz odbiór jest zwyczajnie minimalny. Odgrywają one wtedy rolę wprowadzającą.

Charakterystyczną cechą każdej gry symulacyjnej jest oczywiście wiernie odwzorowanie danych czynności, jakie moglibyśmy wykonywać. Ze względu na dużą ilość czasu, jaki twórcy poświęcają na mechanikę i rozgrywkę, aspekty wizualne są nieco mniej dopracowane. Coraz więcej pojawia się jednak gier, które znajdują idealny środek pomiędzy realizmem a piękną otoczką.

W dzisiejszym zestawieniu przedstawimy pięć najciekawszych naszym zdaniem gier, które przez lata zachwycały nas swoją rozgrywką oraz gwarantowały setki, jeśli nie tysiące godzin fantastycznej gry. Kompletując ranking braliśmy przede wszystkim pod uwagę tak istotne kwestie jak rozgrywka i grafika, sterowanie czy interfejs, a także opinie innych użytkowników. Niezwykle ważne okazały się również pozostałe kwestie techniczne.

Przygotowując poniższy ranking pamiętaliśmy o tym, aby symulatory gier gwarantowały dodatkowo intuicyjność oraz prostotę, a przynajmniej łatwe zrozumienie zasad panujących w grze. Tylko wtedy mamy do czynienia z tytułem, który swoją otwartością oraz przyjaznością gwarantuje przyjemną rozgrywkę, nawet dla początkujących graczy.

1. Farming Simulator 19

Farming Simulator 19
Pobierz Farming Simulator 19

Jednym z najlepiej wykonanych i przy okazji najpopularniejszych symulatorów jest Farming Simulator. Wydany nieco ponad 2 lata temu, ten symulator farmy jest jednym z najlepiej dopracowanych tytułów, które poruszają tematykę agrokultury. Przez wiele lat wielu twórców starało się w jak najlepszy sposób oddać życie farmera. Na rynku pojawiało się kilka cyklów, które konkurowały ze sobą i walczyły o każdego fana. To jednak firma twórców GIANTS Software spotkała się z największym zainteresowaniem i najlepszymi ocenami.

Autorzy udostępnili nam tutaj ofertę, która wykorzystuje sprawdzone i lubiane przez graczy elementy z poprzednich wersji. Jest to zatem ewolucja wszystkich najlepszych aspektów, a także miejsce pojawienia się całkowicie nowych funkcji. W grze jednak przede wszystkim zostajemy rolnikiem, który ma dostęp do ogromnej ilości maszyn rolniczych oraz pojazdów.

Z biegiem czasu wybieramy coraz to cięższe rośliny do uprawiania, a także wybieramy nowe uprawy, jakie wraz z Farming Simulator 19 pojawiły się w serii. Oprócz tego, twórcy udostępnili nam także wiele ciekawych czynności – począwszy od prostych zajęć jak wycinka i przenoszenie drzewa, jazda pojazdami, czy naprawa uszkodzonych urządzeń. Warto natomiast pamiętać, że przyjdzie nam też kultywować oraz sprzedać plony. W przypadku wielu sukcesów, będziemy mogli rozwinąć swój interes, kupić więcej ziemi i stawać się coraz to lepszym farmerem.

Oczywiście gra nie jest pozbawiona błędów. Przede wszystkim skupienie się bardziej na grafice sprawiło, że od poprzedniej produkcji pod względem mechaniki niewiele się zmieniło. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma tutaj progresu. Jednakże, problematyczna wydaje się tutaj również optymalizacja. Ze względu na duże różnice graficzne, tytuł zdecydowanie wymaga bardziej zaawansowanego sprzętu.

Oprócz tego, produkcja jest także przygotowana do pełnego wspierania modów. Im jednak więcej zainstalujemy, tym bardziej wpłynie to na płynność rozgrywki oraz na czas ładowania mapy bądź samej gry. Jest to natomiast jedna z lepiej dopracowanych gier symulacyjnych, a z pewnością najlepsza gra farmerska.

2. Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2
Pobierz Euro Truck Simulator 2
Pobierz Euro Truck Simulator 2 Dodatki

Jeżeli szukamy nieco mniej wymagającej gry symulacyjnej, to warto przemyśleć Euro Truck Simulator 2. Symulatory pozwalające na wcielenie się w rolę kierowcy wielotonowych pojazdów ciężarowych stały się popularne wskutek pojawienia się serii 18 Wheels of Steel. Była to gra, która po swojej premierze zachwyciła ogromne grono użytkowników. I to nie byli tylko osoby użytkujące ciężarówki, lecz niemalże każdy gracz.

Z biegiem czasu firma specjalizująca się w tego typu grach wydawała kolejne części. Wielkim sukcesem, spowodowanym głównie skokiem technologicznym pomiędzy kolejnymi edycjami, było wydanie Euro Truck Simulator. Jednakże to dopiero kontynuacja, która okazała się o wiele bardziej dopracowana pod każdym względem, stała się hitową produkcją, przez wielu uważaną za słownikowy przykład gry symulacyjnej.

Warto natomiast zauważyć, że w Euro Truck Simulator 2, pomimo braku zaawansowanej historii, otrzymujemy jako takie wprowadzenie do świata. Twórcy pozwalają nam stworzyć własnego kierowcę oraz własną firmę, którą z biegiem czasu rozwijamy. Taki start oferuje nam przede wszystkim prostsze i krótsze zlecenia, dzięki czemu możemy o wiele lepiej poznać oferowany świat.

Z czasem uzyskamy więcej pieniędzy i będziemy mogli nie tylko odblokować nowe, a więc i szybsze i mocniejsze ciężarówki. Oprócz tego, producenci wprowadzili możliwość odblokowania specjalnych licencji, dzięki czemu uzyskamy możliwość przewożenia niebezpiecznych ładunków. Taki system progresu gwarantuje nam coś, czego w wielu innych, konkurencyjnych, symulatorach nie widzieliśmy, a mianowicie elementów ekonomicznych oraz RPG.

Co więcej, w tytule oferta ciężarówek jest bardzo duża, a do wyboru mamy najbardziej rozpoznawalne marki samochodów ciężarowych. Mowa tutaj o Mercedesie, Volvo, Renault, Man i o wielu innych. Recenzowana gra jest zdecydowanie najlepszą produkcją, jeśli chodzi o wrażenia z prowadzenia oraz doświadczenie z gry. Prosty interfejs, pełna kompatybilność z warsztatem Steam oraz z modami, a także możliwość doinstalowania darmowego symulatora do gry multiplayer – to wszystko sprawia, że mamy do czynienia z niezwykle dopracowaną grą.

3. The Sims 1

Pierwsza odsłona symulatora życia rodzinnego, czyli The Sims 1, to zdecydowanie klasyk nad klasykami. Choć już nie jest to tak popularna produkcja jak niegdyś, to z pewnością zasługuje na honorowe miejsce w zestawieniu. To właśnie pierwsza część Simsów była jedną z najbardziej udanych gier. Jej sukces widoczny jest do dziś, co świetnie uwidaczniają kolejne podstawowe wersje gry, ogromne ilości pełnoprawnych dodatków oraz zestawów akcesoriów, a także gry mobilne czy serie kubków lub ubrań. Wszystko to potwierdza ewenement, jakim bez wątpienia jest seria The Sims.

Wydana w 2000 roku, The Sims 1 wprowadziła wiele nowej mechaniki oraz coś, czego na rynku gier jeszcze nikt nie widział. Możliwość zaprojektowania swojej własnej rodziny, a następnie zbudowanie im domu i pokierowanie ich decyzjami sprawiło, że The Sims 1 stało się niezwykle popularną produkcją.

Co ciekawe, każda postać, inaczej mówiąc Sim, wymaga od nas opieki. Tutaj musimy pamiętać o tym, aby zapewnić im odpowiednią ilość rozrywki, towarzystwa oraz oczywiście zadbać o tak podstawowe potrzeby jak jedzenie, higienę czy wypróżnienie. Właściwe zarządzanie czasem i także znalezienie wymarzonej pracy może sprawić, że będziemy mogli przeprowadzić się do piękniejszego, bardziej wymagającego domu.

W grze znajdziemy ogromną ilość aktywności oraz możliwych interakcji, a dostępne miejsca publiczne pozwalają naszym bohaterom na zwiedzanie najróżniejszych obiektów i cieszenie się życiem. Oczywiście aby zapewnić przetrwanie sobie i naszym bliskim, musimy pamiętać o właściwym pożywieniu oraz o tym, aby poprawiać umiejętności naszych simów.

Ze względu na to, że gra już ma swoje lata, nie obyło się bez znalezienia licznych błędów i bugów, a także śmiesznych interakcji, które mogą urozmaicić, ale także zrujnować grę. Warto jednak zauważyć, że gra ma się tak samo dobrze, jak i na początku. Wiele osób wraca do tego klasyka i sprawdza co takiego wpłynęło na wysoką pozycję gry na rynku oraz jej popularność.

Co ciekawe, The Sims było jedną z pierwszych tak spopularyzowanych gier, w których wykorzystano model DLC, czyli płatnych dodatków. Pojawiały się one co jakiś czas i oferowały nowe elementy rozgrywki, nowe elementy wyposażenia domu, nowe ciuchy oraz wiele więcej.

4. The Sims 3

The Sims 3
Pobierz The Sims 3

Każda kolejna część serii The Sims zaskakiwała nas czymś nowszym. Nowa mechanika, nowy interfejs, nowe możliwości edytora oraz oczywiście nowe prace i interakcje. To, co jednak wyróżniło The Sims 3 od pozostałych części serii, to prawdopodobnie największe możliwości poruszania się oraz bardzo dobra wydajność. Oczywiście trudno powiedzieć o wydajności cokolwiek dobrego w przypadku gry w wersję ze wszystkimi dodatkami – szczególnie zaraz po wydaniu gry. Jednakże, ogromna ilość DLC i innych dodatków tylko potwierdza jak ogromnym sukcesem była The Sims 3 i czemu dla wielu użytkowników to właśnie ta edycja jest najlepszą grą o życiu Simów, jaka do tej pory się pojawiła.

W The Sims 3 przede wszystkim warto zauważyć dużą zmianę co do poruszania się postaci oraz samej grafiki. Poprzednie edycje, tak jak z resztą inne gry symulacyjne PC, oferowały bardzo ograniczoną i prostą grafikę. W The Sims 3 uległo wszystko poprawie, a głębia postaci zachwycała i nawet dzisiaj, 11 lat później, grafika ta nie jest odpychająca. Oczywiście oprócz przyjemnej dla oka oprawie wizualnej, należy również pamiętać o wielu innych charakterystycznych oraz ważnych kwestiach.

Bardzo dobrym przykładem jest o wiele bardziej rozwinięty sposób kreacji sima. Twórcy wprowadzili specjalny system cech osobowości. Jest to niezwykle istotny element, który mniej więcej warunkuje nasze zdolności sima i sprawia, że w niektórych aspektach jest on lepszy od pozostałych. Bardzo dobrym przykładem jest oczywiście awans w pracy, który dla inteligentnego sima będzie o wiele prostszy.

Dodatkowo cechy osobowości mają także spory wpływ na to kogo poznają, z kim się kolegują oraz za kogo później wyjdą za mąż bądź z kim się ożenią. Koleżeństwo oraz wspólne cechy zdecydowanie pomogą w utrzymaniu dobrych relacji – czy to z naszym szefem czy po prostu z kolegą z pracy.

Warto pamiętać, że gra wprowadziła duże zmiany jeśli chodzi o podział na parcele. Tym razem nie ma specjalnych granic, dzięki czemu nie mamy uczucia, że przychodząc do konkretnego miejsca czujemy się jakby to była odrębna część mapy. Teraz wszystko jest połączony i jest częścią ogromnego, wirtualnego świata.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, takie rozwiązanie negatywnie wpłynęło na wydajność. Jednakże, porównując ją do poprzednich gier oraz wielu innowacji, szczególnie związanych z grafiką, jest to zdecydowanie duży krok w przód.

5. The Sims 4

Seria The Sims to klasyk, jeśli chodzi o symulację życia. EA Maxis przygotowało dla nas wiele atrakcyjnych gier, a rozgrywka w czwartej części zaskakuje nas swoją głębią oraz oczywiście nowinkami technologicznymi. Warto pamiętać natomiast, że gra pomimo swojego wieku, doczekała się największej ilości dodatków i DLC, których łącznie jest ponad 20. Pokazuje to, że The Sims 4 to najbardziej udana i najpopularniejsza część, która pomimo mieszanego odbioru charakteryzuje się bardzo dobrą rozgrywką oraz udanymi zmianami.

Czwarta część wprowadziła wiele nowości i jeszcze bardziej rozwinęła pomysły, które pojawiły się w The Sims 3. Mamy tutaj do dyspozycji specjalne cele życiowe. Nasi Simowie będą dążyć, aby je spełnić i osiągnąć tak zwane szczęście życiowe. Twórcy wprowadzili też specjalne punkty, które możemy później zamienić na szereg ciekawych, różnorodnych gadżetów które umilą i ułatwią nam życie.

Tak jak i w poprzednich edycjach, tak i w kolejnej części autorzy ze studia EA Maxis postanowili przygotować bardzo rozwiniętą grę, w której do dyspozycji gracza jest szereg opcji, funkcji, a także nietuzinkowych rozwiązań. Sam interfejs uległ dużym zmianom, a to, co zdecydowanie wpłynie na jakość gry, to całkowicie nowy edytor. Oprócz zmian powiązanych ze szczęściem życiowym oraz celami, twórcy udostępnili nam bardzo zaawansowany edytor, w którym oprócz setki ubrań oraz możliwych kształtów twarzy będziemy mogli wybrać kolorystykę każdego akcesoria, a także wagę oraz kolor skóry spośród wielu możliwych.

Gra także prezentuje nieco lepszą grafikę. Zmianom uległy przede wszystkim modele postaci oraz całe otoczenie. Oprócz tego, wprowadzono również nowe efekty graficzne, dzięki czemu w grze mamy do czynienia z o wiele ciekawszym środowiskiem. Pamiętajmy natomiast, że gra zebrała wiele negatywnych opinii.

Pomimo ogromnego sukcesu, użytkownikom nie spodobało się wiele zmian, które miały na celu poprawić wydajność gry. Przede wszystkim na nowo parcele były podzielone, a przejście z jednego miejsca na drugie wymagało długich ekranów wczytywania. Z tego względu niektóre osoby nie przekonały się do dziś do czwartej części i pozostało przy The Sims 3.

Należy jednak pamiętać, że ilość poprawek oraz znacząca poprawa rozgrywki sprawia, że The Sims 4 to teraz najlepsza gra symulacyjna o życiu i z pewnością konkurent o miano najlepszych gry symulacyjnej PC na świecie.

Zapraszamy do pobrania swoich ulubionych symulatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *